QUICKSILVER: CLOSED CIRCUIT CURRENCIES

Koncept sata sa pogonom na alge AlgaTime je revolucionarni ručni sat koji koristi žive alge kao održiv izvor energije. Ovo eliminiše potrebu za tradicionalnim baterijama, smanjujući ekološki otpad i oslanjanje na neobnovljive resurse. Spekulativni dizajn AlgaTime-a oličava novi pravac u nosivoj tehnologiji, spajajući inovativnu biomimikriju sa svakodnevnom funkcionalnošću. AlgaTime je pokretač razgovora, koji podstiče radoznalost i podiže svest o održivoj tehnologiji.

AlgaTime koristi vrhunska dostignuća u bio-fotonaponskoj tehnologiji. Unutrašnja komora sata uzgaja mikroalge, koje prolaze kroz fotosintezu, pretvarajući sunčevu svetlost u električnu energiju. Ova energija se zatim koristi za napajanje digitalnog ekrana sata i unutrašnjih funkcija. bio-fotovoltaična tehnologija koristi transparentne, biokompatibilne materijale za komoru za alge, omogućavajući prodiranje svetlosti i optimalnu fotosintezu. Impact AlgaTime prevazilazi svoju ulogu časovnika. To označava promenu paradigme ka ekološki odgovornom dizajnu.

Dora Ramljak

Dora Ramljak je transdisciplinarna umetnica čiji rad obuhvata različite medije, uključujući fotografiju, dizajn i arhitekturu. Rođena sa radoznalošću za temporalnost i taktilnost slika, Dorin umetnički put je započeo 2019. kada je upisala BA odsek za fotografiju na Kraljevskoj akademiji umetnosti u Hagu. Tokom svog boravka tamo do 2023. godine, razvila je oštro oko za posmatranje sveta kroz iskustva i procese, preispitujući granice između fikcije i stvarnosti. Kako su njene studije napredovale, Dora je ulazila dublje u umetnička istraživanja, spajajući i rekonstruišući medijume kako bi stvorila otvorene narative. To ju je navelo da istraži spekulativni dizajn, gde je pronašla mogućnosti da ponovo artikuliše narative na kritičke i primenjene načine. Inspirisana svojim iskustvom u stažiranju, uključujući rad sa njujorškim umetnikom i istraživačem Jen Liu i bosanskim umetnikom Mladenom Bundalom, Dora je tražila saradnju između umetnosti, nauke i tehnologije. Dorina strast prema društveno, ekološki i politički svesnim rešenjima navela ju je da istražuje presek dizajna i angažovanja zajednice. Upuštala se u projekte van akademskih sfera, sarađujući sa psihijatrijskim bolnicama i vodeći radionice senzorne terapije u urbanim prostorima i prihvatnim kampovima. Kroz ova iskustva otkrila je moć prostora u oblikovanju ljudskih interakcija i blagostanja. Nakon diplomiranja, Dora je nastavila da se bavi transdisciplinarnim radom, učestvujući u letnjim studijima fokusiranim na dobrobit kroz umetnost i nauku. Takođe je provela šest meseci kao specijalizant u Fabrika istraživačkom centru u Italiji, gde je razvila dugoročni istraživački projekat o autoimunosti, toksikologiji i nanotehnologiji. Trenutno, Dora proširuje svoje znanje na istraživačkim seminarima napredne teorije arhitekture na TU Delft, sa fokusom na ekologije arhitekture. Njen cilj je da dalje razvije svoje razumevanje filozofije, dizajna i arhitekture kako bi stvorila uticajna i značajna iskustva za zajednice. Tokom svog putovanja, Dorin rad karakteriše posvećenost saradnji, dijalogu i razmišljanju. Ona veruje u transformativnu moć umetnosti i dizajna za rešavanje složenih društvenih izazova i stvaranje prostora koji neguju ljudsku vezu i blagostanje.

https://doraramljak.net