DIGITAL TRANSFORMATION OF CONCRETE

Kao izdržljiv materijal koji se često koristi u zgradama, beton svojom čvrstom strukturom čini osnovu dugotrajnih zgrada i postao je deo procesa koji vremenom stvara jedinstvenu estetiku. Površina ovog materijala, koja u početku ima čvrste, ravne i izrazite linije, tokom vremena nosi tragove uticaja okoline i ljudske intervencije. Prisustvo ulične umetnosti kao što su grafiti na betonskim površinama jedan je od najistaknutijih primera ove transformacije. Zidovi ulica pomeraju granice otpora betona vremenu i životu i daju mu novi identitet. 

Fizičke intervencije takođe značajno doprinose procesu transformacije betona. Ovi zahvati, napravljeni trenutnom odlukom ili planirani, utiču na tvrdu podlogu betona i daju joj neočekivani karakter. Performativni video snimci u realnom vremenu koji simuliraju ove trenutne intervencije omogućavaju gledaocu da bude svedok procesa nastanka dela. Gledajući ove snimke, gledaoci mogu da svedoče kako umetnikove intervencije kao što su struganje – slikanje – brisanje stvaraju transformaciju. Ovi digitalni radovi kombinuju realnost fotografske slike sa granicama digitalnog modeliranja. Trodimenzionalno modeliranje se koristi za odraz teksture i detalja betona u uslovima osvetljenja u kojima je fotografisan. 

Suha Arda Soykan

Od 1999. do 2005. godine, Suha Arda Soykan  je završio osnovne studije na odseku za slikarstvo Univerziteta lepih umetnosti Mimar Sinan. 

Dok je magistrirao na istom univerzitetu od 2007. do 2010. godine, istraživao je odnos između kinematografije i slikarstva. Godine 2010. pohađao je obuku iz kinematografije i analize filma na Akademiji za digitalni film u Njujorku i Istanbulu. 

Godine 2016. počeo je da radi na umetničkim i dizajnerskim projektima u Kaos Berlinu, uključujući projekte koji uključuju konkretne primene u industrijskom dizajnu. 2018. pridružio se EDGE zajednici sa sedištem u Berlinu, koja podržava studije neuronauci i umetnosti.

Poslednjih godina pruža edukaciju iz 3D dizajna na Univerzitetu Kadir Has.