SYMPOIETIC BODIES

„Sympoietic  bodies“ (2020) je umetničko-filozofski projekat predstavljen kroz filmski medijum, koji istražuje narušavanje granica između ljudskog tela i njegovog društvenog i fizičkog okruženja. 

Kratki film proizilazi iz interesovanja za kombinovanje filozofskog razumevanja naših tela i njihova interakcija sa drugim bićima u i unutar konstruisanog okruženja, uz istraživanje novih tehnoloških mogućnosti u kontekstu eksperimentalnog i animacionog filma. Snažna isprepletenost i međuodnos između umetničko-filozofskog koncepta i njegovog vizuelnog prevod kroz upotrebu različitih tehnologija, čini gotovo nemogućim govoriti o jednoj element isključujući onaj drugi i obrnuto. Animacija se ovde koristi kao društveno-političko sredstvo, gde hibridna upotreba kompjuterski generisanih animacija i digitalnih snimanja imaju za cilj da obezbederazličite perspektive na sebe i našu okolinu, stvarajući kontinuiranu međusobnu igru između antropocentrične i postantropocentrične tačke gledišta. U tom smislu film eksperimentiše postantropocentrični scenario koji se odnosi na današnje društvo u kome je ljudsko telo postaje decentrisan i dekonstruisan u svojoj celini. Radnja prikazuje uvid u život “C”, stanovnika urbane konfiguracije i detalji o njenoj interakciji i percepciji u urbanoj sredini. Sve u filmu dolazi iz fizičkog sveta i dalje je razrađeno u digitalnom. U proces su uključene različite tehnologije, kao što su digitalna kamera, fotogrametrija za snimanje pokreta, skeniranje oblaka tačaka, kinect kamera. Ovi različiti podaci su dodatno razrađeni u CGI, gde virtuelna kamera deluje kao veza između fizičkog i digitalnog. 

 

Flavia Mazzanti

Flavia Mazzanti, rođena 1994, je multimedijalna umetnica koja živi i radi između Beča i Sao Paula. Njen rad istražuje umetničko-filozofske koncepte o post-antropocentrizmu, zapetljanosti, telu i identitetu sa interesovanjem za pružanje alternativnih perspektiva nas samih i našeg okruženja. Navedena na Forbsovoj listi 30 do 30 godina 2023, Flavija je diplomirala sa odlikom na Akademiji Lepih Umetnosti u Beču, koji je dobio nagradu Gustav Peichl za arhitektonski crtež i Vurdigungspreis za umetnički rad. Njeni radovi su prikazani i nagrađivani na više nacionalnih i međunarodnih izložba i festivala, između ostalih Ars Electronica Festival (AT), DA Z – Digital Arts Festival Cirih (CH), Museum Kunst Haus Vien (AT), ADAF – Athens Digital Arts Festival (GR), m|i|mo – Muzej pokretne slike (PT). Njena dela su deo zbirke Bečkog muzeja, Umetničke galerije Soba lepih umetnosti u Gracu i raznih privatnih kolekcija. Pored svoje umetničke individualne prakse, Flavija je suosnivač Immerea – interaktivnog medija kompanija koja se bavi razvojem VR igara i virtuelnih instalacija – suorganizator KSRVienna, i aktivan kao univerzitetski predavač i govornik na domaćim i međunarodnim simpozijumima i festivalima.